Różne materiały na sukienki

Sukienki stanowią nieodłączną część damskiej garderoby. Każda kobieta posiada przynajmniej jedną sukienkę. Ale zazwyczaj ma ich kilka. Każda z nich wykonana jest z różnego materiału. Materiał na sukienki, to jeden z podstawowych czynników decydujących o cenie sukienki. A materiały na sukienki są różne. Wszystko zależy od tego, jaka to jest sukienka. A dokładnie na jakie wyjścia będzie przeznaczona. Ponieważ z innego materiału będzie sukienka do pracy, a z innego np. sukienka na wesele.
Omawiając materiały na sukienki nie sposób nie wspomnieć o tym, jaka jest różnica pomiędzy tkaniną, a dzianiną. Otóż tkanina wykonana jest z połączenia dwóch nitek. To znaczy z osnowy i wątku. Z tkaniny wykonuje się płaszcze, marynarki, koszule. Natomiast dzianina powstaje tylko z jednej nitki. Z dzianiny wykonane są swetry, czapki, dresy.
Ale wracając do sukienek, to jednym z materiałów na sukienki jest satyna bawełniana. Materiał taki produkuje się z przędzy bawełnianej, albo z mieszanek bawełny z innymi włóknami. Materiał charakteryzuje się połyskiem, miękkością i gładką powierzchnią. Nadaje się na sukienki dopasowane do ciała. Szyte są z niego sukienki na każdą okoliczność, gdyż dzięki połyskowi jest ciekawym i dość wytwornym materiałem.
Satyna, to tkanina o lśniącej fakturze, gładka, bardzo elegancka. Podobna jest do jedwabiu, choć nie ma z nim nic wspólnego.
Na letnie sukienki nadaje się muślin, bo jest cienki, gładki, lejący, płócienny i przezroczysty. Lecz do takiej sukienki potrzebna jest podszewka, chyba że jest to strój plażowy.
Podobny nieco do muślinu jest woal. Materiał ten utkany jest splotem płóciennym z mocno skręconej przędzy. Dzięki temu materiał jest wytrzymały i ładnie się układa. Sukienka taka będzie przewiewna, lekka i delikatna. Lecz przeźroczysta i wymaga zakładania spodu.
Batyst, to kolejny materiał wykonany splotem płóciennym z wysokogatunkowej przędzy bawełnianej. Jest cienki, ale mocny. A także gładki i matowy.
Innym rodzajem jest tkanina żakardowa. Powstała na wskutek złożonych procesów włókienniczych. Tkaniny takie są eleganckie i jednocześnie mocne. Tkanina posiada dobrze zauważalne wzory, które są jednobarwne lub dwubarwne. Wzory mogą imitować hafty. I dlatego tkanina wygląda bardzo elegancko.
Na sukienki ślubne lub sukienki wieczorowe wykorzystywana jest tkanina zwana szyfon. Jest delikatna, miękka i piękna. Może posiadać połysk.
Jedwab, to materiał dobrze znany, choć rzadziej stosowany na sukienki. Posiada połysk, jest miękki, wygląda elegancko. Ale posiada słabą odporność na pot, nie jest też zbyt trwały.
Atłas, to uszlachetniona satyna. Materiał z połyskiem, gładki, lekko lejący. Ale trudny do szycia i trudny wnoszeniu, gdyż łatwo się zaciąga.
Ogólnie rzecz ujmując materiały produkowane są z surowców naturalnych, surowców sztucznych i surowców syntetycznych.
Warto powiedzieć co nieco o materiałach z naturalnych surowców, bo są najlepsze. Są miękkie, przyjemnie w dotyku, przewiewne, zapobiegające uczuleniom, pozwalające skórze oddychać. Należy do nich jedwab, bawełna, wełna, len.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here