Historia mody hiszpańskiej

Kiedy za czasów Habsburgów Hiszpania rosła w siłę, hiszpańskie peleryny, gorsety i fortugały stały się popularne w całej Europie Zachodniej.
Fortugały były w kształcie dzwonu z obręczami i fiszbinami, płótnem i skomplikowanymi klatkami z drutu pod kobiecymi ubraniami. Styl był uciążliwy dla kobiet z epoki renesansu i ubieranie zajmowało im wiele godzin, często do pomocy musiały używać swoje służące. Hiszpańska odzież była pod silnym wpływem kultury mauretańskiej, która dominowała nad Półwyspem Iberyjskim, aż do ich wypędzenia w 1492 roku. Kultura mauretańska spopularyzowała bogate hafty, wprowadzała także diamenty w formie guzików.
Kolor czarny stał się popularny podczas wydarzeń specjalnych, a mężczyźni i kobiety nosili ciężkie złote naszyjniki z drogocennymi kamieniami. Odzież w Hiszpanii była często wykonana z bogatych i ciężkich tkanin i ozdobiona złotymi lub srebrnymi nićmi. Te hiszpańskie style nie rozwijały się wraz z szybko zmieniającymi się czasami. W rezultacie tradycyjna hiszpańska moda w końcu stawała się przestarzała i ustępowała miejsca francuskiej dominacji. Miasta takie jak Paryż były bardziej innowacyjne, otwarte na nowe rozwiązania i zaczęły odgrywać główną rolę w europejskiej modzie XVII wieku.

Dziś moda hiszpańska jest bardzo nowoczesna, a każda kobieta wie co to sukienka hiszpanka, ale tradycyjne hiszpańskie ubrania są nadal noszone na specjalne okazje. Artyści flamenco nadal noszą typowe sukienki w kolorze czerwonym, czarnym lub białym, z włosami spiętymi w kok, a czasem z różą za uszami. Tradycyjne kostiumy męskich flamenco składają się z czarnych lub czerwonych smokingowych koszulek i klasycznych spodni. Tradycyjne hiszpańskie kostiumy byków również pozostały niezmienione przez lata i są wyszukanymi kostiumami inspirowanymi ekstrawaganckim, XVIII-wiecznym stylem andaluzyjskim. Są one znane i można je łatwo odróżnić dzięki zastosowaniu cekinów, złotych i srebrnych nici oraz szczegółowego haftu. Oprócz hiszpańskich strojów dla konkretnych wykonawców, każdy region w Hiszpanii ma swoje tradycyjne stroje. Nie są często noszone, ale można je dostrzec podczas regionalnych uroczystości i parad.
Większość tradycyjnych hiszpańskich strojów jest zarezerwowana na specjalne imprezy i uroczystości. Najczęstsze elementy, nadal używane dzisiaj, to: mantyla, peineta i kamizelka. Mantilla to tradycyjny hiszpański welon, często noszony podczas uroczystości religijnych, takich jak hiszpańskie wesela. Jest to lekka koronkowa lub jedwabna apaszka, noszona na głowie lub ramionach na wysokim grzebieniu i utrzymywana na miejscu za pomocą szpilek. Peineta jest dużym grzebieniem dekoracyjnym umieszczonym we włosach, który podtrzymuje mantylę. Zazwyczaj jest to żółw o zakrzywionym ciele i długich zębach, aby zwiększyć wysokość osoby, która ją nosi. Peineta, użyta przy specjalnych okazjach, powstała przed wiekami, czyniąc z niej tradycyjny strój hiszpański. Kamizela jest to kurtka bez rękawów, która stanowi ważną część tradycyjnej hiszpańskiej odzieży. Historycznie były one dopasowane do ciała i haftowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here