Listwy odbojowe PCV – kiedy są stosowane?

Tworzywo sztuczne to doskonały materiał do obróbki. Nic więc dziwnego, że powstaje z niego tyle przydatnych elementów. Jednym z nich są listwy odbojowe. Czym są i do czego służą?

PCV znane od wieków

Może niektórym trudno w to uwierzyć, ale tworzywo sztuczne wymyślono blisko dwieście lat temu. Po raz pierwszy polimer polichlorku winylu uzyskano w 1835 roku. Odpowiadał za to francuski naukowiec, Henri Victor Regnault. W jednym z procesów uzyskał on biały proszek, którego nie był w stanie w żaden sposób sklasyfikować. Zrobił to dopiero kilkanaście lat później niemiecki chemik, Fritz Klatte. To on opatentował uzyskiwanie żywicy z winylowych związków. Po raz pierwszy na masową skalę wykorzystano polichlorek winylu podczas I wojny światowej. Zaczęto go używać jako zamiennik kauczuku, który stał się wówczas towarem deficytowym. Po zakończeniu działań wojennych nie rozpoczęto jednak masowej produkcji. Uzyskiwanie PCV było bowiem kosztownym procesem. Dopiero zmiana sposobu pozyskiwania doprowadziła do otwarcia specjalnych fabryk w Stanach Zjednoczonych oraz Niemczech. I tak od lat 30. XX wieku rozpoczęła się ekspansja polichlorku winylu na cały świat. Także w Polsce znajdziemy wielu producentów wyrobów z tworzyw sztucznych. Współczesna technologia pozwala produkować rozmaite elementy o różnych kształtach, wymiarach i kolorach. Z PCV powstają ogrodzenia, uszczelki, czy listwy meblowe.

Listwy odbojowe PCV – co to takiego?

Z polichlorku winylu uzyskuje się także listwy odbojowe. To element stosowany na szeroką skalę w szkutnictwie. Listwy odbojowe umieszcza się na łodziach. Biegną one dookoła jednostki pływającej, w miejscu łączenia kadłuba z pokładem. Mają one zazwyczaj półokrągły kształt lub prostokątny z zaokrąglonymi krawędziami. W ten sposób wzmacnia się konstrukcję łodzi, nie jest ona tak wywrotna i nie ulega zniszczeniu. Listwy odbojowe PCV są bowiem odporne na uszkodzenia mechaniczne, co przydaje się szczególnie podczas manewrów w porcie. Dzięki temu żaden przypadkowy kontakt z inną łodzią nie będzie katastrofalny w skutkach. Listwy odbojowe PCV poprawiają także szczelność łodzi. Są więc bardzo potrzebnym elementem. Poza szkutnictwem stosuje się je także w przestrzeni publicznej. Dzięki nim samochody nie uszkodzą na parkingu kolumn albo skrzynek gazowych czy hydrantów. Przejścia dla pieszych w okolicach szkół czy innych instytucji zwiększają natomiast bezpieczeństwo pieszych w tych rejonach. Listwy odbojowe PCV produkuje się także w Polsce. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej http://www.firmaskowronski.pl/100/profile-meblowe. Jak widać, mają one szerokie zastosowanie, które często umyka naszej uwadze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here