Wiele osób boryka się z objawami alergii oczu. Bywa, że na skutek kontaktu z różnymi alergenami (jak pyłki, drobinki kurzu czy sierść zwierząt) spojówka oka ulega stanowi zapalnemu. Choć najprostszą metodą walki z alergią wydaje się być unikanie czynników uczulających, nie zawsze jest to w praktyce możliwe do wykonania. Z alergicznym zapaleniem spojówek można sobie jednak skutecznie poradzić.
Co powoduje alergię oczu?
Alergia oczu jest odpowiedzą układu odpornościowego na kontakt z określonymi czynnikami drażniącymi oczy. Na ogół ma to nieszkodliwy charakter, ale reakcja obronna organizmu walczącego z alergenem postrzegana jest w kategoriach nadwrażliwości. Produkuje on wówczas histaminy, czyli substancje, które powodują stan zapalny, który objawia się łzawieniem i pieczeniem, a także zaczerwienieniem oka. Czasem obserwuje się też katar, swędzenie w nosie, kichanie, kaszel czy bóle głowy. Im dłuższy jest kontakt z alergenem, tym objawy zapalenia zyskują na sile. Alergia może mieć charakter ostry (objawy pojawiają się nagle, ale też szybko ustępują), okresowy (np. w okresie pylenia określonych roślin) albo trwały (czasem z alergenem ma się kontakt cały czas).
Jak radzić sobie z alergią oczu?
Przede wszystkim warto zacząć od zidentyfikowania, co jest alergenem oraz jego unikania. Jeśli nie jest to możliwe, należy często myć twarz, włosy i ręce, a także nawilżać oczy za pomocą specjalnych kropel. W przypadku uciążliwych i długotrwałych objawów najlepiej udać się też do lekarza. Może on przepisać leki lub zlecić immunoterapię, czyli odczulanie.
Alergia oczu a soczewki kontaktowe
Jeśli alergik ma do czynienia z danym czynnikiem uczulającym to najlepiej, aby zdjął soczewki. Niestety, wywołują one zmiany w filmie łzowym oraz na powierzchni oka, co może sprzyjać rozwojowi infekcji. Czy to znaczy, że lepiej całkowicie zrezygnować z soczewek? Niekoniecznie. Warto tę kwestię skontaktować indywidualnie z okulistą. Przecież wiele osób nosi soczewki nawet w szczycie sezonu alergicznego.
Wymaga to jednak bezwzględnego przestrzegania zasad higieny. Lepiej także postawić wtedy na soczewki jednodniowe. Dobrze ograniczyć ich użytkowanie i korzystać z nich np. tylko w trakcie aktywności fizycznej. Warto również zainwestować w soczewki dobrej jakości, np. marki Acuvue. Są one wykonane z miękkich i przepuszczających tlen materiałów, a jednocześnie chronią przed promieniowaniem UV. Więcej można przeczytać na https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/alergie-oczu.
Wiele osób ma alergiczne oczy, a dookoła nas nie brakuje drażniących oko substancji. Nie zawsze można ich w pełni uniknąć, dlatego pozostaje dbanie o higienę, a także leczenie innymi metodami jak leki czy odczulanie.