białko konopne

Białko konopne jest pełnowartościowym białkiem roślinnym, które zawiera komplet najcenniejszych dla zdrowia aminokwasów. Możemy dostarczyć go spożywając z odżywką białkową z konopi lub sięgając po łuskane nasiona konopne. Dlaczego białko konopne jest tak pełnowartościowe? Kto powinien ponieść sięgać? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/bialko-konopne-pelnowartosciowe-bialko-roslinne/ 

Białko konopne – kompletne źródło białka 

Konopie uważane są za kompletne źródło białka, Co znaczy, dostarczają one wszystkich niezbędnych aminokwasów dla naszego organizmu. Nasz organizm nie może produkować niezbędnych aminokwasów i musi uzupełniać je z diety. 

Do takich niezbędnych aminokwasów, które określane są też jako aminokwasy egzogenne lub esencjonalne zaliczamy: 

  • leucynę
  • walinę 
  • izoleucynę
  • lizynę
  • metioninę 
  • tryptofan
  • treoninę 
  • fenyloalaninę 

Poza aminokwasami, nasiona konopi dostarczają też kompletu aminokwasów egzogennych, czyli tych, które mogą być syntetyzowane przez człowieka. Oznacza to, że nasiona konopi są bogate w łącznie 20 aminokwasów, które są wykorzystywane przez organizm do syntezy białek, egzaminów, a także hormonów peptydowych. 

Białko konopne – kto powinien ponieść sięgać? 

Sytuacja nie odpowiedniego zbilansowania diety lub zbyt niskiej podaży aminokwasów egzogennych, może dojść do zaburzenia syntezy wielu białek w organizmie. Jeden niedobór aminokwasów esencjonalnego, wystarczy, aby w poważny sposób zaburzyć procesy przemiany wielu białek. Dlatego tak bardzo pożądane w diecie są pełnowartościowe źródła białka, a właśnie konopie są jednym z nich. 

Omawiając skład nasion konopnych, należy skoncentrować się nie tylko na aminokwasach, czyli składnikach budujących białko. Warto przyjrzeć się samym białkiem, a tutaj na prowadzenie wysuwa się albumina i edestyna. To białka niezwykle podobne do tych, które dominują we krwi. Te bez trudu są trawione i wchłaniane przez organizm. Następnie wykorzystywane są w procesie syntezy białek transportowych, enzymów, immunoglobulin, albumin i globulin.

Zobacz też: http://guzikcidotego.pl/markery-nowotworowe-cechy-i-oznaczenia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here