Do czego służy bemar gastronomiczny i jak go wybrać

Bemary nie są nowością na rynku sprzętów gastronomicznych. Pierwsze z nich produkowano we Francji już w pierwszej połowie dwudziestego wieku, ale oczywiście upływ czas doprowadził do ich znacznego unowocześnienia. Współczesne bemary gastronomiczne są tak praktyczne, że w wielu knajpach i lokalach nie mogłoby ich zabraknąć.

Czym jest bemar?

Jest to specjalny typ podgrzewacza, który zwykle przyjmuje formę metalowego wózka wypełnionego dużymi pojemnikami. To właśnie do tych pojemników trafiają różnego rodzaju potrawy. Głównym zadaniem bemaru staje się podgrzanie potrawy do wyznaczonej temperatury i późniejsze utrzymanie wygenerowanego ciepła.

Do bemarów może trafić dosłownie wszystko: mięsa w sosach, zupy, kremy, ziemniaki, ryże, kasze, kotlety, makarony i całe potrawy. Wbrew temu, co sugeruje poprzedni akapit, umieszcza się w nich także potrawy przeznaczone do jedzenia na zimno, takie jak sałatki, surówki, chłodniki czy nawet desery bądź napoje.

Gdzie wykorzystuje się bemary gastronomiczne?

W przypadku gdy dania mają być serwowane większej grupie gości czy klientów, koniecznie trzeba zadbać o to, aby cały czas smakowały one i wyglądały tak samo. Spójność potraw powinna być priorytetem. Każda osoba musi mieć bowiem gwarancję, że otrzyma ten sam produkt.

To właśnie sprawia, że bemary przeważnie są stosowane przez firmy cateringowe, które przez dłuższy czas muszą dostarczać potrawy sporej grupie osób. Używa się ich na różnego rodzaju imprezach – komuniach, urodzinach, weselach i innych zabawach. Bemary bardzo często stanowią też stałą część wyposażenia szkolnych i firmowych stołówek.

Jakie są odmiany bemarów gastronomicznych?

Na ten moment można wyróżnić dwie podstawowe odmiany bemarów, które różnią się od siebie wykorzystaną w nich techniką podgrzewania potraw. Tak zwane bemary mokre do podgrzania dań używają nalewanej do nich wody. Z kolei w bemarach suchych do podgrzewania nie używa się wody, a specjalnych elementów grzewczych, które występują w budowie urządzeń.

Oba te bemary gastronomiczne mają swoje plusy i minusy. Bemar „mokry” uznaje się za skuteczniejszy w działaniu, mimo iż nagrzewa się on nieco wolniej od swojego suchego odpowiednika. Z kolei tenże odpowiednik jest bardziej komfortowy w stosowaniu, albowiem łatwiej się go czyści i konserwuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here