gradówka

Należy mieć świadomość, że gradówka w najprostszym możliwym ujęciu jest zgrubieniem powieki powstałym w efekcie przewlekłego stanu zapalnego gruczołu natłuszczającego brzegi powiek. Godny uwagi jest fakt, że swoim wyglądem może bardzo przypominać jęczmień. Ponadto bardzo często jest to pierwotna przyczyna diagnozy.

Czym jest i jak powstaje gradówka?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że główną przyczyną pojawienia się gradówki jest zatkanie ujścia gruczołu Meiboma. Nie można zapomnieć, że bardzo często jest zakażeniem gronkowcowym. Warto wiedzieć, że gradówka przeważnie występuje u osób z łojotokowym zapaleniem skóry, trądzikiem różowatym czy dzieci zmagającym się z niewyrównaną wadą wzroku.

Należy mieć świadomość, że na powiekach znajduje się kilka rodzajów gruczołów: potowe Molla, tarczkowe Meiboma, łojowe Zeissa. Godny uwagi jest fakt, że każdy z nich odgrywa bardzo istotną rolę ochronną dla wspomnianego oka. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że gruczoły Meiboma i Zeissa są odpowiedzialne za produkcje substancji lipidowej.

Jak się leczy gradówkę?

Rekomendowane jest przy pierwszych oznakach podrażnienia powieki stosować okłady. Dzięki temu można przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie wykonywanie ich przynajmniej kilka razy dziennie od 15 do 20 minut. Należy mieć świadomość, że jeżeli w ciągu dwóch pierwszych tygodni nie przyniosą zdecydowanej ulgi, zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem. Może bowiem okazać się, że zmiana będzie musiała być usunięta chirurgicznie.

Warto wiedzieć, że do ich wykonania najlepiej egzamin zdadzą świeża pietruszka, rumianek, zielona herbata. Zalecane jest także rozważenie zastosowania masaży. Mogą one nie tylko zmniejszyć obrzęk, ale również przyczynić się do odprowadzenia zalegającej masy. Bardzo podobnie będzie przedstawiała się sytuacja, gdy gradówka zacznie wpływać na ostrość widzenia. Zdecydowanie najlepszą opcją będzie wtedy skonsultowanie się z lekarzem.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że lekarz może zdecydować się zastosować maści z antybiotykami. Należy w takiej sytuacji nakładać stosunkowo cienką warstwę maści od 3 do 4 razy w ciągu dnia. Nie można zapomnieć, że nakładając grubą warstwę wspomnianej maści, określona osoba tylko marnuje lek. Nie wpłynie to w żaden sposób na jego skuteczność. Bardzo często przy gradówce rekomendowane są krople z antybiotykami, by zapobiec ewentualnemu przechodzeniu infekcji na inne części oka.

Warto wiedzieć, że omawiana gradówka bardzo często ustępuje samoistnie. Nie ma wtedy praktycznie żadnej konieczności dalszego leczenia. Godny uwagi jest fakt, że zmiany wynikające z gradówki znikną praktycznie całkowicie w ciągu dwóch lat. Należy mieć świadomość, że czasami zmiany na powiece mogą utrzymywać się przez ponad 2 tygodnie. W tym czasie mogą pojawić się liczne zaburzenia w ostrości widzenia. Trzeba w takiej sytuacji bardzo szybko udać się do lekarza.

Osoby, które chciałyby uzyskać więcej informacji o omawianej dolegliwości mogą zapoznać się ze stroną wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here