Cukier brązowy - czym się różni od białego?

Wiele osób żyje w przekonaniu, że cukier brązowy jest zdrowszy od tradycyjnego białego. W naszym kraju nie jest jeszcze aż tak znany, ale dzięki obecnie panującemu trendowi na zdrowe odżywianie, staje się coraz częściej wybierany. Czy faktycznie cukier brązowy jest lepszym wyborem? Cukier brązowy jest odmianą, która jest produkowana z trzciny cukrowej.

Charakteryzuje się karmelowym aromatem oraz smakiem. Poza właściwościami słodzącymi stosowany jest jako przyprawa w kuchni azjatyckiej, indyjskiej oraz meksykańskiej. Czy jest coś jeszcze w nim wyjątkowego?

Jakie właściwości ma cukier trzcinowy?

Cukier trzcinowy prawie w całości jest sacharozą. W jego nierafinowanej odmianie nie ma żadnych witamin, a minerały występują w śladowej ilości. Jak widać nie da się ukryć, że cukru nie można nazwać wartościowym produktem. Jest wyłącznie źródłem czystej energii, bez żadnych składników odżywczych.

Czy cukier brązowy jest zdrowy?

Cukier brązowy mimo, że posiada mniej kalorii w 100 gramach, niż cukier biały, jedzony w zwiększonych ilościach może przyczynić się do powstawania próchnicy, nadwagi, otyłości, zaburzeń koncentracji, czy pojawienia się nagłych napadów głodu. Ma wpływ również na zwiększenie ryzyka występowania takich dolegliwości, jak: insulinooporność, cukrzyca typu II, depresja, czy stłuszczenie wątroby.

Według zaleceń WHO powinniśmy ograniczyć ilość spożywanego cukru w codziennej diecie do 25 gramów w przypadku kobiet (około 5 łyżeczek). A w przypadku mężczyzn dzienna dawka nie powinna przekraczać 38 gramów (8 łyżeczek).

Przeczytaj też: http://guzikcidotego.pl/jakie-wlasciwosci-posiada-guarana/

Czym się różni cukier brązowy od cukru białego?

Jeżeli zaczniemy porównywać tradycyjny cukier biały z cukrem brązowym, zaobserwujemy że pod kątem składu chemicznego, oba produkty niczym się nie różnią.

Produkcja cukru brązowego różni się tym, że cukier brązowy powstaje z trzciny cukrowej, a nie buraków. W procesie produkcji nie oddziela się melasy ani kryształków, dzięki czemu jest bogatszy w składniki odżywcze, ale niewiele.

Źródło: https://www.bebeandcompany.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here