Co warto wiedzieć o współpracy z prawnikami

Każda kancelaria prawna w Polsce raczej nie narzeka na brak pracy. Coraz więcej bowiem osób prywatnych, jak i właścicieli firm zgłasza się do takich miejsc, gdyż poszukują pomocy. Przepisy prawne są tak skomplikowane i niezrozumiałe w wielu przypadkach, że laik nie do końca poradzi sobie z ich interpretacją i zastosowaniem. Dlatego też, w wielu przypadkach, pomoc profesjonalistów jest wręcz niezastąpiona.

Kancelaria prawna – jak to wygląda w praktyce?

Kancelaria prawna udziela pomocy w bardzo wielu sprawach. Klienci mogą się z prawnikami umówić zarówno na jedną konsultację, podczas której otrzymają stasowane wskazówki, jak rozwiązać dany problem, lub też prawnik przejmie „obsługę” danej sprawy i wówczas to on zajmuje się rozwiązaniem problemu klienta na wielu płaszczyznach. Coraz częściej wiele firm zgłasza się także do kancelarii prawnych, by te obsługiwały ich firmy w pełnej krasie. Taka stała współpraca polega wówczas na tym, iż właściciele firmy mają na bieżąco kontakt ze swoim prawnikiem i w każdej chwili mogą liczyć na pomoc w rozwiązaniu bieżących problemów. Ponadto, obsługa prawna firmy obejmuje wówczas między innymi takie zadanie jak np.: przygotowywanie umów, sporządzanie regulaminów i statutów firmy, szkolenie pracowników z dziedziny obowiązujących przepisów, informowanie o zmianach w przepisach prawa oraz pomoc prawną w przypadku, gdy pracownik, kontrahent lub klient pozywa firmę na drogę sądową. Wówczas prawnik zajmuje się na bieżąco ustalaniem strategii działania, pisaniem pism oraz reprezentacją klienta przed różnymi organami.

Z jakiej kancelarii warto skorzystać?

Kancelarie prawne zazwyczaj bardzo rzadko reklamują się w internecie, w prasie, czy w telewizji, gdyż po prostu obowiązujące przepisy im na to nie pozwalają. Chcąc znaleźć fachowe, najlepsze miejsce, które poradzi sobie z rozwiązaniem problemu klienta, warto skonsultować się ze znajomymi, by ci polecili swoich prawników, z którymi współpracowali. Dobrym rozwiązaniem jest także poczytanie opinii klientów o danym miejscu i o osobach tam pracujących. Wówczas bardzo szybko można dowiedzieć się, w jakich sprawach specjalizuje się dana kancelaria oraz jak wygląda w praktyce współpraca z nimi. Łatwiej wówczas podjąć decyzję o wyborze prawnika do poprowadzenia swojej sprawy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here