krótkowzroczność

Krótkowzroczność nazywana także miopią jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku na świecie. Ostrożnie szacując, w chwili obecnej może być nawet 2,5 miliarda osób na całym świecie, które są krótkowidzami. Jak widzi krótkowidz i w jaki sposób może skorygować tę wadę wzroku, aby prowadzić najbardziej komfortowy tryb życia?

Jak postrzega świat osoba z krótkowzrocznością?

Osoby z tą wadą widzą wyraźnie z bliska, natomiast obiekty znajdujące się dalej od nich ulegają rozmyciu na skutek nie pojawiania się bezpośrednio na siatkówce, ale przed nią. Najczęściej jest to spowodowane zbyt długą gałką oczną, choć zdarzają się przypadki, że powodem jest nadmierna siła załamywania światła przez soczewkę i rogówkę. Zgodnie z ostatnimi badaniami dotyczącymi rozwoju oka wynika, że krótkowzroczność związana jest z nieostrym widzeniem peryferyjnym powodującym wzrost gałki ocznej. Uznaje się również, że krótkowzroczność jest warunkowana genetycznie. Występuje bowiem najczęściej u dzieci, których oboje rodziców lub jedno, również miało tę wadę wzroku – dowiedz się więcej na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/krotkowzrocznosc

Jak odpowiednio korygować krótkowzroczność?

Problemy z ostrym widzeniem dalej znajdujących się przedmiotów pojawiają się najczęściej już w wieku dziecięcym lub w okresie dorastania. Ważne jest, aby jak najszybciej je skorygować, bowiem mogą one prowadzić do kolejnych problemów zdrowotnych, jak bóle głowy, bóle oczu oraz chroniczne zmęczenie.

Korygowanie krótkowzroczności polega na używaniu soczewek rozpraszających, minusowych. Odpowiednią ich moc przepisuje okulista, a osoby z krótkowzrocznością mogą zdecydować się na szkła okularowe lub soczewki kontaktowe, których będą używać stale lub naprzemiennie z okularami. Dla wielu osób z wadami wzroku dużo wygodniejsze są soczewki kontaktowe. Nie ograniczają one pola widzenia, nie zmieniają także widzenia barw, a łatwość ich zakładania, zdejmowania i pielęgnacji powodują, że jest to rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez wiele osób na świecie. Soczewki marki Acuvue są wykonane z tak delikatnego, hydrożelowego materiału, że praktycznie nie czuć ich na powierzchni oka po założeniu. Zapewniają także odpowiednie nawilżenie powierzchni oka, dzięki czemu nawet po długim dniu pracy przed monitorem komputera czy w klimatyzowanych pomieszczeniach, nie czujemy szczypania czy podrażnienia oczu. Soczewki do korygowania krótkowzroczności dostępne są jako szkła jednorazowe, jednodniowe, które wyrzucamy po dniu używania lub dwutygodniowe, które należy czyścić i dezynfekować płynem wielofunkcyjnym oraz przechowywać przez noc w sterylnym pojemniku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here