Wady i zalety instalacji fotowoltaicznej

Podczas budowania domu zwraca się uwagę na wiele elementów, takich jak odpowiednia brama, ogrodzenie, czy też okna itd. Coraz częściej do tych standardowych rzeczy dodawane są instalacje fotowoltaiczne. W końcu dzięki nim można samodzielnie, zupełnie darmowo produkować prąd. Zanim jednak zainwestuje się sporą kwotę w taki system, warto dowiedzieć się, jakie posiada on wady oraz zalety.

Zalety stosowania instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne cenione są przede wszystkim za ich ogromnie istotne zalety. Nie tylko wpływają one bezpośrednio na budżet, lecz, co więcej, są po prostu bardzo wygodne w codziennym życiu. O czym konkretnie mowa?

Dzięki panelom solarnym możliwe jest znacznie oszczędzenie na rachunkach za prąd, ponieważ produkują one energię całkowicie darmową. Co więcej, przy jej nadwyżce możliwe jest sprzedawanie energii do sieci elektrycznej, więc na solarach można nawet zarobić.Innego typu zaletą jest niezależność od dostawcy prądu. Często zdarzają się przerwy w dostawie energii, wywołane np. burzą i zerwanymi liniami. Dzięki temu, że ma się przydomową instalację fotowoltaiczną, przez cały czas prąd w domu jest obecny, bez względu na działanie systemu zewnętrznego.Na koniec warto pamiętać o tym, że posiadaną instalacje fotowoltaiczną można odliczyć od podatku, więc dodatkowo zyskuje się na tym finansowo.

Wady instalacji fotowoltaicznej

Niestety takie systemy fotowoltaiczne nie są pozbawione wad. Zanim zatem wyda się na nie pieniądze, warto poznać wszystkie ciemne strony takiego wynalazku.Zdecydowanie najważniejszą wadą instalacji tego typu jest bardzo wysoka cena. Szacuje się, że sprzęt potrzebny do zasilenia całego domu jednorodzinnego, to koszt około 30 tysięcy złotych. Oczywiście istnieją pewne dopłaty z rządu oraz Unii Europejskiej, lecz mimo to, w najlepszym wypadku trzeba będzie z własnej kieszeni wyłożyć połowę tej kwoty.Co więcej, panele solarne są bardzo wrażliwe na uszkodzenia i np. grad może je doszczętnie zniszczyć. Nie można również zapominać o tym, że efektywność paneli wynika wprost z ilości nasłonecznienia, więc zimą, lub podczas pochmurnego dnia, ilość produkowanego prądu będzie wyraźnie mniejsza, co może rodzić pewne problemy związane z dostarczeniem go w odpowiedniej dawce do domu.

Podsumowanie

Jak więc widać, solary mają pewne wady, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę podczas kupowania takiego systemu. Mimo jednak nich, jest to rozwiązanie niezwykle atrakcyjne i z tego powodu szczególnie mocno polecane.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here