Rozrzutniki obornika

W nowoczesnym rolnictwie stosuje się wiele urządzeń czy maszyn, które usprawniają prace w gospodarstwie, jak również na roli. Przykładem takiej maszyny jest rozrzutnik obornika. Najczęściej (praktycznie zawsze, z paroma wyjątkami) występuje on pod postacią przyczepy, która ma za zadanie rozwożenie, rozdrabnianie, a następnie rozrzucanie obornika po polu. Dzięki tym maszynom rolniczym praca w polu staję się o wiele łatwiejsza oraz wydajniejsza. Na rynku dostępne są różne modele i ich wersje, jednak większość z nich ma podobną, prostą budowę.

Rozrzutniki obornika przypominają skrzynię z przenośnikiem podłogowym, na końcu której znajduje się urządzenie rozdrabniające i rozrzucające nawóz. Maszyny te kiedyś ciągane przez konie (lub inne zwierzęta pociągowe) dzisiaj podczepiane są do ciągników. Istnieją również modele mniejsze – ciągnięte przez niewielkie traktorki ogrodowe lub bardziej skomplikowane o budowie dwuosiowej bądź tandemowej, będące w stanie udźwignąć ogromne ilości nawozu.

Zasada działania rozrzutnika jest relatywnie prosta. Kiedy urządzenie jest włączone system noży (tzw. adapter) obraca się na specjalnie zaprojektowanych wałkach, przecinając i rozrzucając obornik na polu. Ma to miejsce dzięki silnikowi hydraulicznemu lub wałowi odbioru mocy napędzanemu przy pomocy hydrauliki pojazdu. Różne modele rozrzutników warunkują ustawienie osi adaptera – wał zamontowany pionowo lub poziomo. Rozdrobniony obornik transportowany jest w stronę systemu rozrzucającego przy pomocy taśmy złożonej z listew napędzanych łańcuchem lub ścianki poruszającej się wraz z podłożem. Rozrzutnika możemy używać również do rozprowadzania na polach świeżej masy roślinnej, kompostu czy torfu. Niektórzy rolnicy demontują adapter i wstawiają w jego miejsce burtę, w ten sposób używając rozrzutników jako przyczepę.

Rozrzutniki obornika dostępne na https://www.lento.pl/rozrzutnik-obornika.html możemy podzielić ze względu na ilość osi (jedno lub dwuosiowy), ze względu na ładowność (wartości wahają się od około 2,5t do nawet 9t) lub kierunek wyrzutu nawozu (tylny, przedni lub boczny). Ciekawym jest iż te maszyny rolnicze używane są również leśnictwie oraz nowoczesnym budownictwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here