Przegląd materiałów tekstylnych

Moda to bardzo pojemny i rozległy temat. Nie na próżno ukuto powiedzenie temat rzeka. Idealnie ono pasuje do rozważań o modzie.

Jest wiele rodzajów garderoby. Szczególnie damski dział mody ma o wiele więcej możliwości niż działa męski.

Jednak najbardziej reprezentacyjnym wyrobem jest damska sukienka. Paleta barw jest też bardzo szeroka. Dajmy na to kolor oberżyny. Damska bordowa sukienka może być wykonana z wręcz nieskończonej ilości materiałów.

Jakie są dostępne opcje?
Główny podział przebiega pomiędzy tkaninami naturalnymi i sztucznymi.
1. Tkaniny naturalne

Jedwab — tkanina produkowana przez owady. Ma przepiękny połysk. Jest miękki i chłodny w dotyku. Jedwab jest też silnie higroskopijny. Jest też mało odporny na ludzki pot oraz na mechaniczne tarcie.

Len — tradycja uprawy lnu jest długa w naszej szerokości geograficznej i kulturze. Len nadaje się na bardzo wyrafinowane tkaniny. Produkowany jest w szerokiej gamie kolorystycznej, choć niezaprzeczalnym faktem jest, że najbardziej urokliwy jest w naturalnej barwie.

Bawełna — najbardziej rozpowszechnione włókno roślinne. Uprawiana w ciepłym klimacie. Produkowana jest w kilku odmianach splotu i rozlicznej gramaturze.

Konopie — mniej subtelne niż poprzednie włókno i rzadziej stosowane w krawiectwie.

Pokrzywa — mało kto wie, że daje dobrej jakości włókno.

Juta — wykonuje się z niej zgrzebne gatunki materiałów. Razem z poprzednimi ma podobne właściwości. Nie elektryzują się. Szybko wysychają. Niestety gniota się znacznie. Kolory na nich są dość nietrwałe. W miejscach ostrych kantów mogą się przecierać.

Wełna — ma bardzo dobre właściwości izolujące. Może ulegać spilśnianiu, a także wełna łatwo deformuje się i jak poprzednio wymienione gatunki jest narażona na szkodniki.

Moher — posiada podobne właściwości jak wełna.

Kaszmir — niezwykle lekkie i przy tym ciepłe. Wyroby z kaszmiru otulają szczelnie i rozgrzewają. Niestety nie są odporne na wycieranie.

2. Włókna syntetyczne

Spandex — bardzo elastyczny i odporny na promieniowanie ultrafioletowe.
Lycra — niezwykle wysoka sprężystość. Dość duża odporność na znaczne naświetlenie. Należy je prac ostrożnie i nie przesadzać z zakresami temperatury.
Lyocellowe to wiskoza z górnej półki — jest niesamowicie wytrzymała.

Celulozowe inaczej wiskozowe — produkowane w wersji z połyskiem lub matowe. Silnie gniotą, się. Dobra cecha — nie przechowują ładunku elektrostatycznego. Prać je należy w niskich temp.

Poliestry produkowane z ropy naftowej — bardzo wytrzymałe i szybko schnące. Niezwykle odporne na działanie czynników biologicznych. I super odporne na ścieranie. Bardzo dobrze komponują się z innymi włóknami. Odporne są na promienie UV i mole. Elektryzują się niesamowicie.

Akryle — podobne w strukturze do wełny. Poddają się obróbce termoplastycznej. Mogą niestety łatwo się mechacić.

Poliamid, czyli nylon — bardzo wytrzymały na mechaniczne uszkodzenia. Dobrze znoszą zabiegi konserwacji. Nie kurczą się. I nie gniotą. Światło słoneczne łatwo może uszkodzić ich strukturę barwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here