Optyka myśliwska – sposób na obserwację przyrody

0
1057

Optyka mysliwska ma za zadanie ułatwić obserwację obiektów znajdujących się w znacznej odległości. Zanim zdecydujemy o zakupie tego rodzaju sprzętu, warto zapoznać się z jego funkcjami oraz możliwościami. Czasem naprawdę lornetka lornetce nierówna. Jeśli to nasz pierwszy tego rodzaju zakup, to może używana optyka będzie najlepszym wyborem?

Parametry, które mają znaczenie

Optyka myśliwska, w tym przede wszystkim lornetki, mają podane parametry w następujący sposób: jest to zawsze składowa dwóch podstawowych parametrów, np. 10×50. Pierwszy składnik (10) informuje o możliwości dziesięciokrotnego przybliżenia obserwowanego obiektu, a drugi (50) podaje średnicę obiektywu w milimetrach. Najczęściej wybierane parametry to: 8×56, 10×50 oraz 10×56. To, na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, to średnica obiektywu oraz powiększenie.Ten pierwszy parametr informuje nas o tym, jak duży obraz będziemy mogli zaobserwować przy użyciu lornetki. Jeżeli więc mamy do czynienia z urządzeniem 10×50, oznacza to, że pozwoli nam ono zobaczyć obraz dziesięć razy większy niż przy użyciu naszego oka. Parametr ten czasem może być zapisany w przedziale, np. 2-10×50. Oznacza to, że lornetka dysponuje powiększeniem zmiennym, od wartości „2” do „10”. Druga wartość – średnica obiektywu – określana jest w milimetrach. Im jest ona większa, tym więcej światła obiektyw zbiera – obiektyw o dużej średnicy sprawi więc, że obserwowany obraz będzie jaśniejszy.

Lornetka, monokular, a może teleskop?

Optyka myśliwska to również szereg innych urządzeń, które ułatwiają obserwację przyrody. Zamiast lornetki można zdecydować się na monokular lub zainwestować w sprzęt już dużo bardziej profesjonalny jak teleskop, lornetka z noktowizorem czy kamera termowizyjna. Używana optyka może w tym przypadku być również bardzo dobrym rozwiązaniem. Nowe sprzęty tego rodzaju to czasem bardzo duży wydatek. Biorąc pod uwagę to, że optyka mysliwska to tylko niewielka część całego wyposażenia każdego myśliwego, zakup używanej optyki może być naprawdę bardzo dobrym pomysłem. Przed myśliwym przecież jeszcze zakup broni, specjalnej odzieży oraz innych równie ważnych akcesoriów, bez których to szczególne hobby nie mogłoby po prostu istnieć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here