Niezbędne akcesoria do malowania modeli

0
1419

Farby modelarskie oraz akcesoria do malowania to ważne elementy niezbędnika każdego modelarza. Przemyślany dobór akcesoriów ma wpływ na efektywność pracy oraz przede wszystkim na efekt. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania:

Jakie są rodzaje farb modelarskich?

Jakie podkłady stosować pod farby akrylowe?

Jakie wybrać narzędzie do malowania modeli?

Poznanie odpowiedzi na powyższe pytania z pewnością pozwoli Ci dokonać przemyślanego wyboru w kwestii farb modelarskich oraz akcesoriów do malowania.

Jakie są rodzaje farb modelarskich?

Farby modelarskie możemy podzielić na 2 rodzaje, a mianowicie emalie i akryle. Co prawda farby sprzedawane są w niewielkich pojemniczkach, ale za to ich wydajność jest naprawdę imponująca. W przyborniku każdego modelarza powinny znaleźć się kolory bazowe jak czarny, biały, matowy oraz baza modelu. Pozostałe kolory możesz dokupować w miarę zapotrzebowania. Z czasem na pewno uda Ci się zgromadzić całą paletę.

Cechą charakterystyczną emalii jest lepsze krycie oraz brak konieczności stosowania podkładu. Z drugiej strony ten rodzaj farby bardzo długo schnie i ma intensywny zapach. Długi czas schnięcia jest bardzo przydatny w momencie, gdy malujesz za pomocą aerografu. Masz wtedy pewność, że farba nie zaschnie w dyszy.

Akryle są rozpuszczalne w wodzie, cechują się krótkim czasem schnięcia oraz mniej intensywnym zapachem. Farby wodne akrylowe są także obojętne dla zdrowia. Pewnym mankamentem jest fakt, że wymagają zastosowania podkładu. W przypadku nałożenia bezpośrednio na plastik będą się rozmazywać a z czasem nawet odpryskiwać.

Farby modelarskie wymagają zastosowania rozcieńczalnika. Na szczęście producenci oferują dedykowane rozcieńczalniki do oferowanych farb. Niemniej jednak powinieneś wiedzieć, że większość farb akrylowych dobrze miesza się z wódką, izopropanolem lub samą wodą. W przypadku akryli dobrym pomysłem będzie także zakup retardera, którego zadaniem jest opóźnienie procesu schnięcia farby.

Jakie podkłady stosować pod farby akrylowe?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, farby akrylowe wymagają zastosowania odpowiedniego podkładu. Bardzo istotny jest wybór właściwego koloru podkładu. Do najpopularniejszych zaliczamy 3 kolory – biały, szary i czarny. Na białym podkładzie bardzo dobrze wychodzą jaskrawe i soczyste kolory. Ten typ podkładu jest najczęściej używany do robienia samochodów, motocykli oraz figurek.

Szary podkład jest uważany za najbardziej uniwersalny. Jest to idealny wybór dla początkujących. Szary podkład jest obojętny dla większości kolorów. To sprawia, że nie zaciemnia i nie rozjaśnia nakładanego koloru farby.

Czarny podkład jest dedykowany dla nieco bardziej zaawansowanych modelarzy. Daje on ciekawy efekt cieniowania tam, gdzie nałożysz mniejszą ilość farby.

Jakie wybrać narzędzie do malowania modeli?

Wybierając narzędzie do malowania modeli, możesz kupić pędzelki lub aerograf. Dla osób początkujących lepszym wyborem będą pędzle. Mają one różną wielkość i kształt włosia.

Malowanie aerografem wymaga już pewnego doświadczenia oraz większych umiejętności od modelarza. Musisz także liczyć się z faktem, że zakup aerografu wiąże się ze sporym wydatkiem. Oczywiście na rynku można kupić też narzędzia za 50 zł, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Kompleksową ofertę sprzętu i akcesoriów modelarskich oferuje sklep modelarski Model Making. Znajdziesz tam nie tylko formatki do wycinania modeli, ale także materiały do budowy, narzędzia, wyposażenie, a nawet silniki do modeli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here