malarstwo

Każdy, kto lubuje się w przedmiotach posiadających charakter z pewnością zainteresuje się takim sposobem rękodzieła jak decoupage. Taki rodzaj ozdabiania przedmiotów jest połączeniem pięknych wzorów z kreatywnością i wykorzystaniem wyobraźni twórczej. To właśnie wyobraźnia pozwala na wyczarowanie niesamowitych, oryginalnych rzeczy, których nie posiada nikt inny.

Sztuka decoupage daje na prawdę dużo możliwości, a pomysły na to, co wykorzystać do stworzenia wyjątkowego rękodzieła w domowym zaciszu każdemu artyście po pewnym czasie przychodzą same. Każdy z nas ma w domu mnóstwo nieprzydatnych naczyń, które jako jedyne zachowały się z kompletu. Często też posiadamy wazoniki z wzorem niepasującym do wnętrza. To właśnie takie naczynia mogą zyskać drugie życie dzięki wykorzystaniu decoupage’u. Świetnym sposobem jest też wykorzystanie tzw. śmieci w postaci słoików, czy pudełeczek po jedzeniu, z których powstaną ciekawe świeczniki lub organizer na biżuterię. Innym sposobem na wykorzystanie decoupage’u do zdobnictwa mogą być wszelakie wyroby papiernicze. Kalendarze, albumy, notatniki mogą być ozdobione w wyjątkowy sposób. Dzięki wykorzystaniu tej techniki można również stworzyć swoje własne kartki świąteczne, czy okazjonalne. Decoupage nie ogranicza się tylko do małych przedmiotów. Takie rękodzieło pozwala na całkowitą  metamorfozę mebli, pudełek do przechowywania, desek, skrzynek, wieszaków i wielu innych przedmiotów.

Co jest potrzebne do wykonania pierwszego decoupage’u?

Lista narzędzi i produktów do wykonania decoupage’u nie jest długa i zależy oczywiście od tego, co chcemy stworzyć.

◦  Baza

Na samym początku należy się zastanowić co będzie przedmiotem zdobienia. Można skorzystać z powyższych propozycji, ale również z wyobraźni, gdyż sztuka decoupage nie ma zbyt wielu ograniczeń.

◦  Klej i inne preparaty

Podstawowym preparatem jest klej do decoupage. Często przedmioty, które chcemy ozdobić są wykonane z surowego drewna, przezroczystego szkła, czy styropianu. W takiej sytuacji warto pomyśleć również o farbie. Dodatkowo, dzięki preparatom pękającym, nabłyszczającym, czy postarzającym możemy dodać naszym rękodziełom jeszcze więcej oryginalności. Ważne jest także przygotowanie lakieru zabezpieczającego.

◦  Narzędzia

Do wykonania decoupage’u potrzebne będą jeszcze narzędzia, takie jak pędzel, nożyczki, pęseta, gąbeczka oraz ewentualnie papier ścierny. To, jakie narzędzie będą potrzebne zależy od tego, co wykorzystamy jako bazę do rękodzieła.

◦  Wyjątkowy wzór

Za pomocą papieru ryżowego, bądź serwetek jednorazowych możemy wykonać na swoim rękodziele wyjątkowy wzór. Wzory mogą być również ze sobą łączone za pomocą wycinania poszczególnych elementów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here