Samodzielna księgowość

Rozliczenia księgowe są obowiązkowe i nie ulega to żadnej wątpliwości. Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, musi rozliczać się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Urzędem Skarbowym, pracownikami czy biznesowymi partnerami. Właściciele firm mogą jednak wybrać formę takich rozliczeń – prowadzić księgowość samodzielnie, a może jednak rozpocząć współpracę z profesjonalnym biurem księgowym? Co wybrać? Wiele zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Kiedy samodzielna księgowość się opłaca?

Samodzielnych rozliczeń księgowych dokonują najczęściej przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze albo małe firmy. W takich przypadkach wystarczą nierzadko podstawy księgowości, by poradzić sobie z comiesięcznymi rachunkami. W sieci znaleźć można również programy online, które sprawnie przeprowadzą przedsiębiorcę przez cały ten proces. Można także odbyć krótki kurs księgowości, by oszczędzać na braku konieczności współpracy z profesjonalnym księgowym.

Minusem samodzielnej księgowości jest zaś z całą pewnością to, że właściciel działalności gospodarczej musi poświęcać na takie zadania czas, a mógłby go przecież wykorzystać na cele biznesowe.

Kiedy podjąć współpracę z profesjonalistami?

Średnie i duże przedsiębiorstwa decydują się raczej na współpracę z biurami księgowymi, a nawet organizują własne działy księgowe w strukturach firm. To dlatego, że rachunków jest tam już sporo, z całą pewnością zbyt wiele, by właściciel firmy mógł realizować je samodzielnie. Wtedy potrzebne są już profesjonalne kompetencje i wiedza, dzięki której rozliczenia przebiegną bez żadnych zakłóceń. Co ważne, zawodowi księgowi są ubezpieczeni w razie ewentualnych pomyłek i konieczności płacenia kar finansowych – to korzyść dla klientów.

Same przedsiębiorstwa mają zaś pewność, że są obsługiwane przez profesjonalistów z uprawnieniami, które zostały zdobyte poprzez specjalistyczne szkolenia księgowe.

Bez względu na rodzaj prowadzonej firmy i branżę, w której działa, jej właściciel powinien zdecydować o rodzaju rozliczeń księgowych już na samym początku. Czy ma wystarczającą wiedzę, umiejętności oraz czas, by robić to samodzielnie? A może jednak lepiej powierzyć takie obowiązki ekspertom i nie martwić się kwestiami finansowymi? Decyzja musi być indywidualna, ale zawsze dobrze przemyślana. Od tego zależeć przecież będzie prosperowanie działalności biznesowej i ostateczne zyski oraz jej rozwój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here