Zwisające z sufitu lampy – pojedyncze lub złożone z wielu żarówek – stanowią najistotniejszy element oświetlenia domu. To one nadają zasadniczego charakteru wnętrzu przez rodzaj emitowanego światła oraz jego temperaturę i natężenie.
Aranżacja nowoczesnych lamp wiszących
Wbrew pozorom aranżacja oświetlenia wcale nie jest łatwa. Często zajmują się tym specjaliści – architekci oświetlenia czy projektanci wnętrz. Jest jednak parę zasad, które pomagają dobrać oświetlenie tak, by było funkcjonalne i estetyczne. Przede wszystkim musimy podzielić kwestię aranżacji na dwie części – dobór lampy pod kątem stylu oraz pod kątem światła, jakiego dostarcza.
Dopasowanie lampy wiszącej do stylistyki wnętrza jest dość proste powinniśmy przede wszystkim kierować się zasadą podobieństwa, tzn. potężny żyrandol doskonale wpasuje się we wnętrze urządzone antykami, jednak w minimalistycznym lofcie będzie sprawiał wrażenie intruza – tu lepiej sprawdzą się nowoczesne lampy wiszące lub stojące. Drugą kwestią jest dobór pod kątem rodzaju światła, jakie zapewni lampa – w zależności od wielkości pomieszczenia i dodatkowych źródeł światła będziemy dobierać lampy maksymalnie otwarte lub przeciwnie – w jakimś stopniu zawężające światło lub dające taką możliwość. Rozważając zakup lampy koniecznie sprawdźmy, jakie rzuca światło – istnieją np. lampy z miedzianym kloszem, zawężające strumień światła, za to dające niepowtarzalne, złotawe światło; inne cechy będą miały lampy z kulistym, mlecznym kloszem. Warto więc, o ile mamy taką możliwość, sprawdzić lampę z kilkoma rodzajami żarówek, by barwa i natężenie światła odpowiadały naszym potrzebom.
Do jakich wnętrz pasują nowoczesne lampy wiszące?
Wybierając lampy kierujmy się raczej wystrojem wnętrza niż wiekiem budynku; w bloku można urządzić mieszkanie nawiązujące do stylu retro, podobnie jak w zabytkowej kamienicy można tak zaaranżować wnętrze, by pasowały do niego proste, minimalistyczne dodatki. Jeżeli zdecydujemy się na styl nowoczesny lub skandynawski, zamiast wymyślnych żyrandoli wybierzmy raczej proste lampy.
W minimalistycznym wnętrzu lampa również powinna być skromna w konstrukcji, choć nie oznacza to, że nie można pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji – we wnętrzu utrzymanym w szarościach kolorowe lampy wiszące mogą być dopełniającą całości, przyciągającą wzrok dominantą.
Zasada podobieństwa, podobnie jak inne zasady estetyki, może podlegać wyjątkom; jeżeli jednak myślimy o nowoczesnej lampie wiszącej w tradycyjnie urządzonym wnętrzu, warto skonsultować się z projektantem wnętrz, by pomógł wybrać odpowiedni model.
Dobrym pomysłem jest kupienie zestawu lamp z jednej kolekcji – wtedy mamy pewność, że lampy wiszące i dodatkowe oświetlenie będą do siebie pasować, a zadbanie o odpowiednie żarówki pomoże stworzyć odpowiedni nastrój.
Żarówki do nowoczesnych lamp wiszących
Równie istotnym zagadnieniem, co wybór samej lampy, jest wybór odpowiedniej żarówki. Nowe technologie ułatwiają nam wybór energooszczędnego źródła światłe o niemal dowolnych parametrach, jeżeli chodzi o temperaturę, natężenie i ostrość światła. Lampy i żarówki można kupić stacjonarnie lub w sieci, np. tu: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/828-nowoczesne-lampy-wiszace?q=%2F828-lampy-nowoczesne Poza typowymi żarówkami o temperaturze około 3000 kelwinów możemy wybrać także dające bardziej niebieskawe światło, idealne do przestrzeni roboczych. Do domu lub miejsca przeznaczonego na wypoczynek dobrym rozwiązaniem są żarówki dekoracyjne, pięknie prezentujące się w minimalistycznych oprawach.