Wertykulator

Jeśli jesteśmy posiadaczami przydomowego trawnika, utrzymanie go w doskonałej formie wymaga pracy. Jednym ze sposobów na zmienienie wyglądu trawy, obok takich rzeczy jak codzienne podlewanie oraz strzyżenie, jest wykorzystywanie wertykulatora. Z czasem w każdym trawniku tworzy się twarda powłoka chwastów oraz przeróżnego typu kłączy. Powoduje on nieatrakcyjny wizerunek trawnika, utrudnia pochłanianie wody do ziemi, co również może powodować, że trawa będzie żółknąć. Wertykulator to popularne narzędzie, które obecnie stosuje wiele osób do swoich ogrodów. W poniższym tekście zawartych jest wiele cennych informacji na ten temat.

Co zapewnia wertykulator?

Wertykulator to narzędzie, które dzięki pionowym nożom przecina powierzchnię filcu, tworzoną poprzez małe pędy, kłącza, frędzle oraz martwą trawę. Blokuje ona korzeniom trawy dostęp do wody oraz elementów odżywczych przez co trawnik zaczyna żółknąć oraz przestaje efektownie wyglądać. Powłoka filcu jest szkodliwa dla trawnika z jeszcze innego powodu. Tworzy wprost doskonałe miejsce do rozwoju grzybów oraz bakterii patogennych, które niekorzystnie oddziałują na trawę, doprowadzając do jej obumierania.

Aeracja oraz wertykulacja – na czym polega?

Wertykulację trzeba wykonać trzy razy w ciągu roku: wczesną wiosną, w maju oraz jesienią. Wertykulowanie trawy polega na ściąganiu filcu z przestrzeni trawnika, wyrzucaniu odpadów i starych korzeni. Dzięki temu zabiegowi trawa łatwo oddycha oraz odpowiednio rośnie. Po wertykulacji trzeba nakłuć trawnik. Taka czynność przyczyni się do rozluźnienia oraz dobrego dotlenienia gleby.

Jaki aerator wertykulator spalinowy dobrać?

Wertykulatory spalinowe sprawdzą się przy większych obszarach o powierzchni 500-1000 m2 bądź tam, gdzie skomplikowany jest dostęp do źródła zasilania. Potrzebują one wykorzystania dobrej mieszaniny paliwowej – podanej zgodnie z zalecaniami wytwórcy. Mają większą moc, jednak są przy tym głośniejsze oraz wydzielają spaliny. Ich moc waha się w graniach od 2600 do 4000 W. Te wertykulatory są wielokrotnie najcięższe, jednak ich zaletą jest ogromna ruchliwość i niezależność od sieci elektrycznej.

Osoby mające ogród zdają sobie sprawę z tego, iż pielęgnacja trawnika wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Pragnąc zadbać o jego dobry stały wygląd, nie wystarczy tylko stałe koszenie trawy. Jednakowo ważnym zadaniem jest systematyczne pozbywanie się chwastów schowanych w ziemi, jak również natlenianie gleby. Gdy planujesz w prosty sposób zadbać o własny ogród, doskonałym wyjściem będzie zakup aeratora-wertykulatora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here