Kaskada, fontanna i mgiełka nad oczkiem wodnym

Oczko wodne w ogrodzie możemy ozdobić na wiele ciekawych sposobów. Są to między innymi kolorowe światła, atrakcyjne rośliny czy zamieszkujące zbiornik rybki. Jednak oprócz nich warto także stworzyć ozdoby wodne, takie jak kaskada lub fontanna. Efektownie będzie wyglądać także mgiełka snująca się nad oczkiem wodnym. Zobacz, jak przygotować każdą z tych ozdób.

Kaskada w obiegu zamkniętym z oczkiem wodnym

Najprostszy sposób na wykonanie kaskady, to usypanie małego pagórka na brzegu oczka wodnego już podczas jego projektowania. Wówczas należy tylko zabezpieczyć zbocze, na którym znajdzie się kaskada, robiąc to w taki sam sposób, jak zabezpiecza się dno zbiornika wodnego. Na tak przygotowaną folię należy ułożyć kamienie, które posłużą do rozpraszania wody i utworzą atrakcyjne progi.

Oczywiście, kaskada musi być w jakiś sposób zasilana. Najlepszym pomysłem jest stworzenie kaskady działającej w obiegu zamkniętym, czyli mającej swoje źródło w oczku wodnym. Wówczas w stawie należy umieścić pompę, a jej przewód wodny skierować na szczyt kaskady. W ten sposób woda będzie pompowana na górę i spłynie ponownie do zbiornika po ułożonych kamieniach.

Z kolei pozostałe zbocza kaskady po umocnieniu warto obsadzić atrakcyjnymi roślinami albo pokryć darnią. W ten sposób można stworzyć ciekawy skalniak albo po prostu mały pagórek, który posłuży nam do odpoczynku.

Fontanna

Kolejną ciekawą i często wybieraną propozycją jest fontanna, która może znaleźć się na środku oczka wodnego. Fontanna również zasilana jest dzięki pompie, którą podłącza się do ozdobnej dyszy. Woda przepływa wówczas przez urządzenie i jest wypychana w górę, tworząc atrakcyjny gejzer, grzybek czy tulipan.

Ze względu na to, że zarówno fontanna, jak i kaskada są zasilane przez pompę wodną, musi ona spełniać szereg parametrów. Między innymi musi mieć możliwość wzniesienia wody na odpowiednią wysokość, co pozwoli na uzyskanie efektownej ozdoby. Powinna być przy tym odporna na działanie wody i chroniona filtrami przed ewentualnymi drobinkami, które mogą znajdować się w wodzie. Co równie ważne, musi pracować w trybie energooszczędnym, co przekłada się na małe zużycie energii elektrycznej w trakcie jej ciągłej pracy.

Takie pompy możesz znaleźć na stronie https://www.aquael.pl/produkty/oczko-wodne-i-ogrod/pompy/.

Mgiełka nad powierzchnią oczka wodnego

Trzecim ciekawym urządzeniem, które może być stosowane w oczkach wodnych, jest zamgławiacz. To urządzenie ultradźwiękowe, które z wody w zbiorniku wytwarza atrakcyjną mgiełkę, unoszącą się nad powierzchnią stawu. Daje zachwycający efekt zwłaszcza wieczorem, kiedy włączymy kolorowe lub białe światła. Dzięki temu oczko wodne prezentuje się bajkowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here