Jak działa tonik do twarzy

Tonik do twarzy bez alkoholu to kosmetyk, który nie ma spektakularnego działania, ale jego regularne stosowanie jest w stanie bardzo widocznie poprawić stan skóry i zapobiec jej przedwczesnemu starzeniu się. Jest jednym z elementów codziennej pielęgnacji twarzy, warto więc zaopatrzyć się w buteleczkę dobrego toniku i stosować go dwa razy każdego dnia – rano i wieczorem.

Dlaczego bezalkoholowość toniku jest tak ważna?

Dawniej do pielęgnacji skóry powszechnie używano spirytusu salicylowego, którego zadaniem było przede wszystkim wysuszanie i dezynfekcja skóry. Jednak właśnie ze względu na wysuszające działanie alkoholu zaczęto eliminować ten składnik z toników do przemywania twarzy. Alkohol wysusza skórę, podnosi jej pH, a tym samym pogarsza jej zdolności do obrony przed niekorzystnymi skutkami czynników zewnętrznych. Choć alkohol pozornie osusza skórę, to przy regularnym stosowaniu może sprowokować gruczoły łojowe do produkowania jeszcze większej ilości sebum – bo nadmiernie wysuszana skóra broni się jak może przed zniszczeniem swojego płaszcza lipidowego!

Tonik do twarzy bez alkoholu – jego skład

W skład toniku bezalkoholowego wchodzi przede wszystkim woda oraz substancje odżywcze – ekstrakty roślinne, witaminy. Niektóre toniki działają dodatkowo nawilżająco – zawierają glicerynę i kwas hialuronowy, których zadaniem jest wspomaganie działanie kremów nawilżających. Należy pamiętać, że tonik do twarzy bez alkoholu nie jest kosmetykiem do demakijażu! Nie stosuje się go więc zamiennie za płyn micelarny, lecz po oczyszczeniu twarzy.

Dlaczego warto stosować tonik?

Po usunięciu makijażu płynem lub mleczkiem ścieramy ze skóry nie tylko brud i makijaż, ale również łój i dobroczynną mikroflorę zasiedlającą naszą skórę. Dodatkowe potraktowanie twarzy żelem oczyszczającym wpłynie pozytywnie na oczyszczenie skóry ze wszystkich jej zakamarków, ale może również nieco zaburzyć pH skóry. Oczywiście warto wybierać żele oczyszczające, których skład sprzyja przywracaniu właściwego, neutralnego pH skóry, jednak i tak po tym zabiegu należy skorzystać z toniku. Jego formuła pozwala przede wszystkim przywrócić owo pH do właściwego poziomu. Skóra uspokaja się, ponieważ tonik do twarzy bez alkoholu zadziałał łagodząco. Składniki odżywcze, takie jak witaminy, mają szansę wniknąć w skórę i wspomóc działanie kremów regenerująych. Tonik przede wszystkim wzmacnia barierę ochronną skóry, ponieważ przywraca jej integralność i powoduje, że jest ona bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Dodatkowo – odświeża i pomaga składnikom odżywczym kremu łatwiej się wchłonąć!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here