Wyprawka dla kociaka

Pojawienie się w domu małego kotka to duże wydarzenie. Maluch jest całkowicie uzależniony od swojego właściciela, który musi zapewnić mu odpowiednie warunki do normalnego funkcjonowania i prawidłowego rozwoju. Jak powinna wyglądać wyprawka dla kociaka? Na co zwrócić uwagę przy wyborze poszczególnych elementów?

Dieta młodego kota

Podstawowym elementem kociej wyprawki jest odpowiednia karma. Prawidłowe żywienie kota to klucz do pełni sił i doskonałego samopoczucia. Zwierzę, które się dobrze odżywia, ma mnóstwo energii do zabawy, jest szczęśliwe i zdrowe. Kocięta mają szybki metabolizm i potrzebują jeść stosunkowo często niewielkie ilości karmy. Zaleca się podawanie im pełnowartościowego i odpowiednio zbilansowanego pożywienia. W składzie powinno znajdować się przynajmniej 75% mięsa lub ryb. Warto wybierać pokarm bezzbożowy, wzbogacony o taurynę, błonnik czy kwasy omega. 

W kociej jadalni powinny znaleźć się solidne miseczki – jedna na wodę i przynajmniej jedna na karmę. Najlepiej sprawdzą się niskie miseczki wyposażone w antypoślizgowe podstawki, które zwiększą komfort spożywania posiłków, zapobiegając przesuwaniu się naczyń po podłodze. Kocią jadalnię można wyposażyć również w specjalną podkładkę pod miseczki, która ułatwi utrzymanie czystości.

Kocia toaleta

Kot potrzebuje kuwety. Na rynku znajdziemy tradycyjne otwarte kuwety oraz modele zamknięte. Plusem tych drugich jest brak rozsypanego żwirku na około kociego WC oraz izolacja od nieprzyjemnych zapachów. 

Kuweta dla małego kotka może mieć dowolny rozmiar. Jednak wraz ze wzrostem pupila zmienią się jego potrzeby. Zwierzę powinno mieć możliwość swobodnego obrotu podczas korzystania z kuwety.

Dno kuwety należy wysypać żwirkiem. Na rynku dostępne są żwirki:

  • bentonitowe – tanie, doskonale pochłaniają płyny,
  • zbrylające – oprócz pochłaniania płynów zbrylają się, dzięki czemu nie trzeba wyrzucać zawartości całej kuwety, a tylko zbrylone kawałki,
  • drewniane – doskonale pochłaniają płyny, neutralizują nieprzyjemne zapachy, nie są szkodliwe dla środowiska,
  • silikonowe – absorbują zapachy i wilgoć.

W sklepie AquaelZoo dostępne są zbrylające, drewniane, silikonowe i bentonitowe żwirki dla kota wyprodukowane przez znane marki – takie jak Bazyl czy Comfy. Propozycją są 5-, 7-, 10-, a nawet 20-litrowe opakowania.

Jakie akcesoria dla kota?

Kot instynktownie poszukuje miejsca, w którym będzie mógł ostrzyć swoje pazurki. Dlatego w kociej wyprawce nie może zabraknąć drapaka! Uchroni to tapicerowane meble przed uszkodzeniem.

Warto zaopatrzyć się również w akcesoria do pielęgnacji zwierzęcia. Przyszły opiekun powinien kupić specjalną szczotkę dopasowaną do sierści kota, cążki do pazurów, miękką szczoteczkę do zębów oraz specjalną pastę. 

W wyprawce dla kota powinny znaleźć się również takie elementy jak:

  • transporter lub szelki, które zapewnią czworonogowi bezpieczeństwo podczas podróży,
  • miękkie, wygodne legowisko, w którym maluch będzie mógł odpocząć,
  • zabawki, które umilą mu wolny czas – np. nieduże myszki, wędki z piórkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here