Pompa wody a ciśnienie

0
2288

Kwestie małego ciśnienie wody to dość trudny temat. Jest to sprawa tak obszerna, bo składa się na nią bardzo wiele elementów. Każdy chciałby mieć duże ciśnienie wody z wężu lub rurze, a przy tym najlepiej niskim kosztem.

Czy to w ogóle jest możliwe? To zależy. Tu znowu wpływ na to ma dużo zmiennych, indywidualnych dla każdego zastosowania. Pompa wody to urządzenie, które ze zbiornika ma podać wodę pod ciśnieniem do rury lub węża. Oczywiście w przypadku działek rodzinnych jest to zdecydowanie mniejszy problem, gdyż mniejsze ciśnienie można delikatnie zwiększyć przez zmniejszenie szerokości węża. Z tym, że trzeba uważać.

Zbyt duża redukcja objętości może doprowadzić do momentu, w którym pompa podaje wodę, której nie może się pozbyć. Takie zdarzenie doprowadzi do przegrzania się pompy. Ważne też jest ułożenie pompy. Nie każda pompa wody potrafi zassać płyn na wysokość bez uprzedniego jej zalania. Kiedy będziemy próbowali zmusić urządzenie do zaciągnięcia cieczy na dużą wysokość, to może nam się przytrafić zatarcie maszyny, gdyż po prostu się zatrze.

Istnieją oczywiście pompy zanurzeniowe, które po prostu wypychają wodę. Z nimi trzeba uważać, żeby nie pobierały brudnej wody, gdyż piasek z naszej studzienki z pewnością zaszkodzi łopatom. To wszystko to dopiero początek góry lodowej. Ważne też jest jak wydajna będzie pompa. Zwłaszcza, kiedy ze studzienki chcielibyśmy doprowadzić wodę do układu w domu. Zakłada się, że utrata ciśnienia w poziomie jest bardzo znikoma. Największe straty są przy wypychaniu wody w pionie.

Musimy więc wziąć pod uwagę wszystkie piony, wraz z głębokością studni. Być może przy takim zestawieniu najlepsza będzie głębinowa pompa wody, która podniesie słup płynu i doprowadzi do budynku. Tam natomiast pompa, która zwiększy ciśnienie, żeby spokojnie zaspokoiło nasze potrzeby wewnątrz pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem dla budynków może być połączenie pompy z hydroforem.

Dzięki odpowiednio skonfigurowanym urządzeniom najpierw dostarczymy wodę ze źródła do pomieszczenia, tam pompa będzie napełniała zbiornik a z niego podawała ciecz dalej, dzięki czemu opóźnimy moment w którym cały układ będzie musiał zacząć pracę. Wszystko trzeba też odpowiednio zgrać, żeby nie zwiększać już ciśnienia w pełnym hydroforze. Tylko takie rozwiązanie z pewnością będzie więcej kosztowało.

Małe ciśnienie w kranie potrafi utrudnić życie. Jednocześnie, żeby utrzymać duże ciśnienie trzeba będzie dobrać pompy o odpowiedniej wydajności a niejednokrotnie połączyć kilka pomp w zgrany układ. Oznacza to, że nasz pomysł trzeba dobrze rozplanować.

Źródło: https://barracuda.sklep.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here