Panele fotowoltaiczne czy słoneczne – co różni oba modele?

Odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Polacy doceniają oszczędności, jakie generują systemy solarne i chętnie decydują się na taką inwestycję. Przed zakupem warto jednak poznać nieco bliżej tę technologię.

Panele słoneczne – co to takiego?

Fotowoltaika może działać na dwa różne sposoby. Energię słońca możemy wykorzystywać do ogrzewania wody lub produkcji prądu. W pierwszym przypadku będą nam potrzebne panele słoneczne. Na rynku występują one w wersji płaskiej oraz rurowej otoczonej próżnią. Pierwsza konstrukcja składa się z absorbera wykonanego z aluminiowej lub miedzianej blachy. Jest on zabezpieczony wytrzymałą szybą. Absorber w wariancie próżniowym natomiast jest złożony z pojedynczych pasów umieszczonych w próżni. W tym rozwiązaniu nie jest potrzebna także dodatkowa izolacja termiczna. Pełni ją bowiem próżnia. Tego rodzaju panele słoneczne nie będą jednak służyły wyłącznie do podgrzewania wody. Mogą bowiem współdziałać z instalacją centralnego ogrzewania.

Panele fotowoltaiczne – co je wyróżnia?

Jeśli jednak chcemy zamontować instalację produkującą prąd elektryczny, musimy sięgnąć po panele fotowoltaiczne. Składają się one z ogniw, które przechwytują promienie słoneczne i zamieniają je w prąd elektryczny. Ostateczna moc instalacji zależy od liczby paneli fotowoltaicznych. Tę ustala się na podstawie rocznego zużycia prądu przez gospodarstwo. Warto bowiem nadmienić, że tylko instalacja dopasowana do potrzeb domowników zwróci się w krótkim czasie. W zaplanowaniu takiej inwestycji pomagają wyspecjalizowane firmy. Jedną z nich znajdziesz tutaj https://sklep.ekotechnologia.eu/c/22/panele-sloneczne.html. Na rynku znajdziemy panele fotowoltaiczne wykonane z ogniw monokrystalicznych i polikrystalicznych. Każde z nich cechuje się wysoką sprawnością i wytrzymałością. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć całkowite roczne zapotrzebowanie w energię elektryczną. Wówczas taka inwestycja zwróci nam się w ciągu kilku lat. Na szczęście, możemy też liczyć na różne formy dofinansowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here