Kolekcja broni białej, czyli szabla

0
1902

W ostatnich latach można zauważyć, że pewne dziedziny zaczęło nieco umierać. Doskonałym przykładem takiej sytuacji jest między innymi kolekcjonerstwo broni białej, ponieważ coraz mniejsza liczba młodych ludzi decyduje się na to, by zbierać i pielęgnować takie wyposażenie. Co jest powodem takiego stanu rzeczy? W tym materiale opowiemy nieco więcej na temat takich akcesoriów i komponentów jak szabla i tego, jak można zacząć kolekcjonować tego typu asortyment.

Przypominamy również, że jest to w dalszym ciągu broń i niezależnie, czy chodzi o broń białą, czy palną, w każdym wypadku należy zachować ostrożność. Koniecznie więc należy zabezpieczyć swoją kolekcję w miejscu niedostępnym dla osób niepowołanych lub przymocować je w taki sposób, by nie zostały one wyciągnięte w dowolnym momencie. W końcu w innym wypadku może dojść do tragicznej sytuacji, w której Twoja własna szabla zostanie wykorzystana przeciwko tobie.

Fascynacja historią i nawiązanie do ulubionych wydarzeń

Kolekcjonowanie broni zazwyczaj ma swoją przyczynę. O ile w przypadku broni palnej lub nawet czarnoprochowej może być to zamiłowanie do samego strzelectwa lub konstrukcji, o tyle w przypadku broni białej, zazwyczaj wywodzi się ono ze względów historycznych. Niemal każdy z nas ma swoje ulubione wydarzenie, o którym uczył się z przyjemnością na lekcjach historii. Dla jednych są to bitwy z Krzyżakami, dla innych walki Napoleona, a jeszcze dla pozostałych podboje Hannibala. Szabla w tamtych czasach była podstawowym wyposażeniem żołnierzy, a każdy oficer, kapitan, czy chociażby pułkownik otrzymał swój wzór broni. Naturalnie im wyżej dana jednostka była w hierarchii, tym jej narzędzia były lepiej wykonane i mocniej zdobione. Jeżeli więc interesujesz się konkretnym okresem, jedna szabla na pewno zapoczątkuje wspaniałą kolekcję, która z kolejnymi sezonami będzie się stale powiększać.

Kolekcjonowanie – czy koniecznie trzeba sięgać po oryginały?

Często spotykamy się z opinią, że kolekcja musi być złożona jedynie z markowych i oryginalnych komponentów. Otóż spójrzmy prawdzie w oczy. Zbieranie replik jest najsensowniejszym wyborem. Oryginalne komponenty z czasów największych wojen (które niekoniecznie wydarzyły się w naszym regionie), bywają niezwykle drogocenne. Dodatkowo ich konserwacja jest wyjątkowo trudna, gdyż kilkusetletni materiał jest kruchy.

Z replikami jest przede wszystkim łatwiej, a ich wygląd zachwyci każdego, kto nas odwiedzi. Można więc powiedzieć otwarcie, że repliki broni białej są lepszym wyborem. Oryginałami niech zajmą się konserwatorzy i muzea.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here