Jak mówią Niemcy, czyli kurs języka niemieckiego w praktyce

Zabawne jest stwierdzenie, że Niemcy mówią po… niemiecku. Niemniej wiąże się ono też z pewnym spłaszczeniem kwestii poznawczych, wynikających z braku elementarnej wiedzy na temat tego języka. Tak naprawdę, jest to język składający się z wielu odmian, dialektów i gwar. Czy kurs języka niemieckiego może do tego przygotować jego uczestników?

Przykład z Polski

O tym, jak język niemiecki może być złożony, świadczy… przykład języka polskiego. Jest on bardzo odmienny od siebie. Zupełnie inaczej porozumiewają się mieszkańcy Lubelszczyzny, Tatr, a nawet Śląska. I choć w każdym przypadku mówi się o języku polskim, to jego budowa jest zupełnie inna, nie wspominając rzecz jasna o brzmieniu.

Czy w Niemczech jest podobnie? Prawdę mówiąc – od strony dialektycznej – jest to kraj bardzo podobny do Polski. Znajdują się tu góry, w których mnóstwo górali porozumiewa się w swym dialekcie. Z kolei pogranicze Francji a nawet krajów Beneluksu, to istna mieszanina gwar i dialektów. Dobry kurs języka niemieckiego, pozwoli się zaznajomić z przynajmniej częścią z nich.

Jak to zrobić?

Jak zorganizować niemieckojęzyczne kursy językowe, które – już na etapie początkującym – pomogą uczestnikom zaznajomić się z każdą z powyższych odmian językowych? Jest to co prawda trudne, ale nie niewykonalne. Kluczową rolę odgrywają tu native speakerzy, którzy również pochodzą z określonych regionów Niemiec.

Istotną rolę w zapoznaniu się z dialektycznymi odmianami języka niemieckiego mogą być… strony internetowe. Tak jak w Polsce, również i w Niemczech istnieją witryny (i społeczności), które grupują reprezentantów różnych gwar i dialektów. Co więcej – poznawać ich treść można również w domu, ograniczając czas zajęć w salkach.

Kultura „deutsch polo”

Dobry kurs języka niemieckiego, powinien czerpać również z twórczości niemieckich grup folkowych. Bądź co bądź – Niemcy, tak jak Polacy, mają swoje zespoły lokalne i folkowe. Ich muzyka regionalna (zwłaszcza z okolic Bawarii) również i w Polsce znajduje wielu pasjonatów. Co więcej – również i tu olbrzymią rolę może odegrać Internet!

Podsumowując, profesjonalne (i niekoniecznie specjalistyczne) kursy języka niemieckiego, to dobry sposób na zaznajomienie się z niemieckimi, regionalnymi dialektami. Oczywiście zajęcia te powinno przeprowadzać się już na późniejszym etapie, gdy uczestnicy wiedzą już cokolwiek na temat tego języka.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here