Instalacje fotowoltaiczne

Choć instalacje fotowoltaiczne obecne są w Polsce już od wielu lat, to jednak w dalszym ciągu ich używanie obarczone jest ogromną ilością najróżniejszych mitów. Warto je poważnie przedyskutować, ponieważ część z nich może skłonić potencjalnych nabywców takich instalacji do zaniechania inwestycji. A byłby to olbrzymi błąd, ponieważ panele solarne posiadają naprawdę ogromne możliwości.

Za mała ilość słońca

Zdecydowanie najpopularniejszym mitem związanym z instalacjami fotowoltaicznymi jest ten mówiący, że w Polsce jest za mało słońca, aby wykorzystać takie urządzenie w efektywny sposób. Mowa tu jest nie tylko o zbyt małej ilości słonecznych dni, lecz również o krótkim lecie oraz długiej, pochmurnej jesieni oraz zimie. Jak to jednak przedstawia się w naprawdę?Przede wszystkim zauważyć trzeba, że średnia ilość słonecznych dni w naszym kraju jest na bardzo dobrym poziomie i nie ma to większego znaczenia, jeśli chodzi o efektywność instalacji fotowoltaicznej. Co więcej, pamiętać trzeba, że panele solarne nie potrzebują pełnego nasłonecznienia, aby działać. Z powodzeniem radzą sobie w pochmurne dni, a nawet w zimę, ponieważ mogą pobierać energie z promieni odbitych np. przez śnieg.

Koszta są zbyt wysokie, a inwestycja się nie zwraca

Innego typu bardzo popularnym mitem jest ten dotyczący warstwy ekonomicznej. Często można się spotkać z opinią, że instalacje fotowoltaiczne są zbyt drogie jak na polską kieszeń, a co więcej, nie zwracają się albo w ogóle, albo też po wielu dekadach od zakupu. Jak jest naprawdę?W jednym trzeba się tu zgodzić, instalacje fotowoltaiczne nie są tanie. Co jednak bardzo ważne, inwestor nie ponosi nawet połowy kosztu ich zakupu. Zarówno Polska, jak i Unia Europejska posiadają programy dofinansowań takich instalacji, dzięki czemu można uzyskać z ich tytułu nawet do 80% kosztu całej instalacji. Jeśli natomiast chodzi o zwrot poniesionego nakładu, to możliwy jest on nawet w ciągu kilku lat, ponieważ dostawcy energii mają obowiązek skupienia nadwyżki wyprodukowanej energii. Oznacza to, że nie tylko nie będzie się oszczędzało na panelach solarnych, lecz również można zacząć na nich zarabiać.

Czy warto kupić panele solarne?

Widząc powyższe wyjaśnienia najpopularniejszych mitów dotyczących instalacji fotowoltaicznej, jak na dłoni widać, że zakup takiego urządzenia jest naprawdę bardzo dobrym pomysłem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here