Idealny wózek na wyboiste drogi

W idealnym świecie zrelaksowana mama porusza się ze swoją pociechą leżącą w wózku po idealnie równym chodniku. W świecie realnym ta sama, choć nieco bardziej zmęczona, bo zmuszona do manewrowania wózkiem między dziurami w nawierzchni chodnika mama, stara się, by jej pociecha jak najmniej ucierpiała podczas takiej wycieczki. Scenariusz w niektórych przypadkach może być, a raczej jest – bo mówimy o sytuacjach, które rzeczywiście się zdarzają – jeszcze gorszy. Przecież rodzice równie często muszą poruszać się po kamienistych drogach albo piaszczystych ścieżkach. Czy jazda wózkiem po takiej drodze może być łatwa?

Okazuje się, że tak. Producenci wózków uwzględniają potrzeby rodziców, dla których codziennością jest przemieszczenie się z wózkiem po trudnym terenie. Warto wiedzieć, na co przy wyborze wózka należy zwrócić uwagę, jeśli przyjdzie nam się z taką drogą zmierzyć.

Jakie zalety i wady mają pompowane koła?

Pokonywanie trudnych nawierzchni będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeśli wybierzemy wózek z dużymi kołami. Taki wózek sprawdzi się dobrze zarówno w mieście, jak i poza nim. Jest więc idealnym wyborem dla rodziców, którzy lubią częste wypady z dzieckiem za miasto – niezależnie, czy będzie to spacer po lecie, czy brzegiem morza.

Duże koła pomagają pokonywać trudną nawierzchnię. Pozostaje jednak jeszcze wybór, czy mają to być koła pompowane, czy piankowe. Te pierwsze mają sporo zalet, co sprawia, że są często wybierane. Dostępne są też w wielu modelach, o czym nietrudno przekonać się, odwiedzając sklep https://www.Wozki-Foteliki.pl.

Gumowe koła z bieżnikiem dobrze sprawdzają się na piasku, kamieniach i drogach gruntowych. Z łatwością pokonamy z nimi leśne ścieżki z wystającymi konarami i – co istotne – zapewnimy dziecku komfort jazdy. Pompowane koła gwarantują dobrą amortyzację, co jest ich niewątpliwą zaletą. Jest jednak i wada, o której nie wolno zapominać. Po najechaniu na ostry przedmiot, na przykład na szkło, mogą zostać przebite. Kolejna istotna kwestia to waga wózka. Pompowane koła sprawiają, że wózek jest dość ciężki, co może utrudniać jego podnoszenie, przenoszenie i wnoszenie do mieszkania w budynkach bez windy.

Wózki z kołami piankowymi jako alternatywa dla kół pompowanych

Dużo lżejsze są natomiast wózki z kołami piankowymi. Ponieważ mogą one być tak samo duże, jak koła pompowane, równie łatwo pozwolą pokonywać przeszkody w terenie. Ich zaletą jest jednak to, że koła piankowe, a zatem i cały wózek ważą zdecydowanie mniej. Zatem łatwiej będzie nam taki wózek wnieść na piętro albo schować go do bagażnika samochodu.

W tym przypadku odpada też obawa o to, że koło może zostać przebite przy najechaniu na wystającą, ostrą krawędź. Wydawać mogłoby się zatem, że koła piankowe mają same zalety. Niestety nie jest aż tak kolorowo, choć rzeczywiście atutów jest sporo. Ich wadą jest natomiast to, że piankowe koła również mogą ulegać uszkodzeniu. W tym przypadku chodzi o ubytki w piance, które mogą powstawać na skutek jazdy po kamienistych drogach. W ostateczności (przy większych ubytkach) może zachodzić konieczność wymiana koła na nowe. Warto zwrócić uwagę również na to, że przy piankowych kołach amortyzacja może być nieco gorsza niż w przypadku kół pompowanych.

Dokonując wyboru wózka, należy się zastanowić, jakie jego cechy będą dla nas najważniejsze. Czy powinien być lekki, czy może ważniejsze jest to, by dobrze amortyzował wstrząsy przy poruszaniu się po trudnym terenie? Definiując własne potrzeby, łatwiej dokonamy trafnego wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here